Show More

סדנאות המחזה חווייתיות לילדים ונוער

בגני ילדים ובתי ספר, במתנ"סים וקייטנות

כל אחד יכול להיות שחקן, גם אתה ואת. המחזות חווייתיות והצגות תיאטרליות עם תלבושות ואביזרים לכל דמות, מלוות בקטעי משחק ובדברי קישור ומתאימות לכל נושא, גיל וזמן. בהמחזות בשיתוף הילדים, הנוער והמבוגרים באירועים ובמקומות שונים, ניתן ביטוי אישי לשחקנים ולשחקניות הבאים מהקהל. הדיאלוג ביניהם זורם באופן חופשי ויצירתי. התפאורה, האווירה, התלבושות  וההסברים תוך כדי הסיפור, עוזרים להבנת מהלך המחזה. האווירה מעניקה לשחקנים ולצופים תחושת חוויה מיוחדת.

 
המחזות לגילאי הגן 

מי רוצה ומבקש להיות המלך עטור בכתר וגלימה?... ילדי הגן והיצירתיות הטבעית, הנעימות בהבנה התמימה של הסיפור מחד והרצון להביע את עצמך כשחקן צעיר מאידך, גורמת להמחזה ולהצגה להראות טבעית ואמיתית בעיני הילדים. הם מתבטאים ומרגישים שהסיפור קורה כאן ועכשיו. הילדים משתתפים בפעילות מיוחדת במינה, מעוטרים בתלבושות וכובעים, הם יוצרים קול ותנועה הרמונית של המחזה אשר רק ילדים צעירים מסוגלים ליצור.

המחזות לגיל טרום חובה

לילדי גן טרום חובה הדגש הוא על עזרה בהצגת דמות אחרת יחד עם השחקן. כל ילד העומד על דעתו יכול להביע בעצמו את רגשותיו בעת שהוא מקבל תפקיד בהמחזה. החברים הצופים בודקים ובוחנים את התפקיד: מה עליהם לעשות? כיצד עליהם לדבר ולהביע את עצמם? מה מיוחד כשהם עולים לבמה? הביטחון האישי של הילדים מתחזק. הילד יכול להסביר איזו דמות אהב להמחיז, ממה נהנה בסיפור וכיצד יספר אותו בבית. הכובעים והתלבושות נותנות לילדי טרום החובה התנסות וחשיבה יצירתית בתוך הדמות שבחרו להציג.

המחזות לילדים בגיל גן חובה

בשלות הילדים עם השנים, החדות ביידע ובזיכרון, מעניקים לילדי גן החובה תחושה של "אני גדול, אני מחליט, אני מביע דעתי, אני בודק גבולות ומגיע להסכמים עם הסביבה", והכל מתוך נועם ילדות וחדוות נעורים שובבה. ילדי גן החובה כבר יודעים להביע את הדמות שבחרו, הביטחון העצמי מורגש, הם נכנסים בקלות לדמות ויודעים לשחק מול חבריהם. הילדים בודקים ומגלים מה מצחיק ומעלה חיוך בזמן ההמחזה, הם יכולים להביע בעצמם את הדמות למרות שאינם מכירים את העלילה במלואה. ילדי גן החובה מבינים דבר מתוך דבר כבר בעת ההמחזה, ניתן לשמוע בדיון את תובנותיהם ושאלותיהם על המחזת הסיפור ששמעו וראו  בביצוע חבריהם. ההמחזה תורמת להרגשת הביטחון על שהצליחו להבין ולהמחיז בכוחות עצמם. הגננת יכולה להשתמש בהמחזה ככלי חינוכי להבעת הרעיון שנלמד ולהעשיר בתוספת יידע אודות מה ששמעו הילדים בהמחזה. 

 
סדנת המחזה חווייתית לבוגרים

רובנו אוהבים לתת ביטוי לחלומות ולהצלחות שלנו. בהמחזות בשיתוף קהל בוגר, מתגלה הכישרון הטמון בכל אחד מהמשתתפים. במשך השנים פיתחתי רעיון להמחזה בה הצופים הופכים בעצמם לשחקנים ולשותפים מלאים בהצגה, ויוצרים את הסיפור בצורה הטבעית ביותר. השחקנים הנבחרים עולים להמחזה במיטב התלבושות, מעוטרים בכובעים שונים וססגוניים, הם הופכים לשחקנים ולשותפים מלאים, ומבטאים עצמם בביטחון בתפקיד אותו בחרו. להמחזות מתווספים אביזרים הנותנים לשחקנים כלים להביע עצמם בדמויות שבחרו. הקהל פעיל באופן מלא ולצופה מהצד נראה הכל טבעי ומסקרן, מצחיק ומרגש. כולם נהנים, גם השחקנים וגם הקהל השותף להמחזה. הסקרנות והדילמה המלווים כל סיפור, מעוררים מחשבות אודותיו ומשרים תחושת סיפוק ולימוד בעל ערך.

סיפור דוד ושאול המחזה לנוער בעין גדי

השתתפות הצוות החינוכי בהמחזה

צוות המורים המשתתף בהמחזה לצד התלמידים השחקנים מעלה את  חוויית האירוע לדרגות ולזיכרונות שלא ישכחו לעולם. אין לתאר את הרגשת התלמידים הרואים את הצוות החינוכי משתתף בהמחזה. ההשתתפות של הצוות החינוכי נותנת אישור והסכמה בדרך עקיפה למסר אשר ההמחזה שואפת להעביר לתלמידים. המורים העולים להמחיז עם תלבושת ומשתלבים בנושא ההמחזה, מעניקים ביטחון לתלמידים. ההשתתפות מוסיפה ערך חינוכי אליו שואפים להגיע כל העוסקים בחינוך. לאחר ההמחזה יכול המחנך לדון עם תלמידיו בנושא  ולהמשיך לפתח את הרעיון והמסר הטמון בהמחזה.

but-6.jpg
but-2.jpg
but-1.jpg
but-3.jpg
but-4.jpg
but-5.jpg

© כל הזכויות שמורות למשה כהן פעילויות וחוויות ערכיות